sowie

Gmina Jedlina-Zdrój, Uzdrowiska Szczawno - Jedlina S.A., Uzdrowiskowy Szlak - Strona nieoficjalna

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-26 14:59

Ostatni komentarz: Witam! Bardzo chciałabym wysłać mojego tatę do Jedliny - oprację bajasów miał 2 tyg temu. Prosze o informację czy to lekarz musi dac skierowanie na taką rehabilitacje? Jak długo czeka się na przyjecie? Prosze o informację. Pozdrawiam
dodany: 2009.06.03 07:45:54
przez: katja111
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-27 10:30

Ostatni komentarz: to jak nie placili to i mają za swoje...
:)

dodany: 2009.06.01 21:59:22
przez: jo
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-02 13:39

Ostatni komentarz: Jeżeli te potłuczone butelki, puszki, papiery nazwali porządkiem i czystością to chyba widzieli tylko to co im pozwolono.
dodany: 2009.03.26 10:14:10
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2008-11-07 15:59

Ostatni komentarz: No i co dalej. A co z mieszkańcami Głuszycy, przez którą przejeżdża dziennie kilka tysięcy samochodów. Czy mają tak żyć dalej w nieustannym huku pojazdów? Ani odpoczynku ani snu.
dodany: 2009.01.07 19:24:24
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2008-10-24 15:33

Ostatni komentarz: Poszaleć? - a czy las jest miejscem do szaleństw??? Ten tor powstał w w lesie, zniszczono korzenie drzewostanu, wokół tej całej infrastruktury toru jest hałas, brud,puszki,szkło- to właśnie widzą kuracjusze.
No a mieszkańcy tego terenu są pewnie uszczęśliwieni tą całą hałastrą pod ich domami. Koniec ich spokoju- mieszkańcy się nie liczą, ważna kasa za wszelką cenę - przyrody i zdrowia mieszkańców.
dodany: 2008.11.06 10:39:23
przez: gość
czytaj więcej
Jedlina-Zdrój wygrała konkurs na rewitalizację
2018-02-19 12:09

Kilkuletnia praca przygotowawcza zakończyła się sukcesem i zaowocowała zajęciem trzeciego miejsca w konkursie na najlepsze projekty rewitalizacyjne Aglomeracji Wałbrzyskiej i uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 1 600 000 złotych z UE.

Jedlina-Zdrój jest jedyną gminą w powiecie wałbrzyskim, która otrzymała dofinansowanie. Całkowita wartość projektu to prawie 1 900 000 zł. W ramach tego projektu przewiduje się rewitalizację Alei Niepodległości – wycinkę i ogławianie drzew, renowację alejek i terenów zielonych. Planowane jest również uporządkowanie terenów nieutwardzonych w otoczeniu uzdrowiska i zbudowanie dodatkowych miejsc postojowych. Wyremontowana ma być ścieżka łącząca ul. Piastowską z ul. Piękną (tzw. „Basenowa”) oraz pobocza ulicy Sienkiewicza. Całkowitemu przeobrażeniu ulegnie teren podwórek przy ulicy Piastowskiej 35-41. W ramach projektu odrestaurowany będzie kiosk przy ul. Sienkiewicza 1 oraz wyremontowane budynki po dawnej rozlewni wód przy ulicy Poznańskiej 8, a niepełnosprawni uzyskają dostęp do budynku Centrum Kultury.


Pierwsze prace nad przygotowaniem do rewitalizacji rozpoczęto już w roku 2014. Wtedy to została przeprowadzona inwentaryzacja architektoniczna w całym mieście. Efektem tego było opracowanie dokumentu pt. „Wskazówki dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu miasta Jedlina-Zdrój”.

W tym czasie odbywały się spotkania z mieszkańcami Jedliny-Zdroju, którym zostały zaprezentowane przykładowe rozwiązania architektoniczne, zarówno domów, ogrodzeń, ale również obiektów tzw. malej architektury pasujące do stylu miasta. Zaproponowane rozwiązania gmina sukcesywnie wprowadzała na obszarze miasta.

Kolejnym etapem porządkowania architektonicznego w Jedlinie-Zdroju było przygotowanie do rewitalizacji uzdrowiskowej części miasta. Po wielu debatach z radnymi i spotkaniach mieszkańców z urbanistami i architektami w sierpniu 2015r powstał dokument Pt. „Koncepcja zagospodarowania przestrzeni publicznej i niezagospodarowanych podwórek w uzdrowiskowej części miasta Jedlina-Zdrój”. Celem opracowania było przedstawienie wstępnych propozycji rozwiązań do dyskusji, modyfikacji i zaakceptowania również przez organ konserwatorski. Należy zaznaczyć, że teren ten w większości objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską.

Kolejnym krokiem przygotowania do rewitalizacji było opracowanie Programu Rewitalizacji Miasta Jedlina-Zdrój. Dokument ten, niezbędny do pozyskania środków zewnętrznych, konsultowany z mieszkańcami został przyjęty przez Radę Miasta w czerwcu 2016r. Rozpoczęły się prace projektowe. Już w grudniu 2016r. powstał gotowy projekt „Rewitalizacji przestrzeni publicznej centrum miasta Jedlina-Zdrój”. Tak więc gdy został ogłoszony przez Instytucję Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej nabór wniosków na konkurs w ramach działania 6.3 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów gmina była gotowa do złożenia wniosku.

Obecnie trwają przygotowania do przetargu na wyłonienie wykonawcy. Planowane zakończenie całości inwestycji to pierwsza połowa przyszłego roku.

“Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek procesu rewitalizacji części uzdrowiskowej, a w dalszej perspektywie obejmie on resztę naszego miasta” – mówi Burmistrz Leszek Orpel podczas narady z Zastępcą Burmistrza Romualdem Wysockim i Przewodniczącym Komisji Uzdrowiskowej Markiem Resiakiem.



Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: