To już tradycja, że co kilkanaście miesięcy Honorowy Obywatel Jedliny - Zdroju - Günter Böhm z rodziną i przyjaciółmi wraca do ziemi swych przodków. Za każdym razem przywozi ze sobą coraz to innych krewnych i ich znajomych. W ten sposób systematycznie powiększa się krąg przyjaciół miasta Jedlina - Zdrój i pałacu Jedlinka. W tym roku wraz z Günterem Böhmem przyjechała jego żona Bertha oraz daleka bratanica Irmagrd z mężem Karstenem Fuhrmannem i synem Aaronem. Ta wyprawa była również wielkim przeżyciem dla jego brata Herberta Böhma, który praktycznie ziemię swych przodków widział ostatni raz w tragicznych latach wojny i tuż po jej zakończeniu. Z przyjaciół i znajomych tym razem przyjechali: Wolfgang Friedrich z synem Kerstenem oraz Gerda Nürnberger, która jako dziecko mieszkała na terenie zespołu pałacowego Jedlinka i pamięta jeszcze Gustawa Böhma przedwojennego właściciela pałacu i okolicznego majątku. Już w pierwszych godzinach pobytu Günter Böhm poprosił o możliwość pokazania przyjezdnym pałacu. Dla Gerdy Nürnberger była to także podróż w przeszłość, a w wielu pomieszczeniach ożyły wspomnienia. Okazało się, że w dzisiejszej sali heraldycznej stało niegdyś pianino, na którym pani pałacu wygrywała znane i nieznane standardy muzyki klasycznej. Dzieci, które przeszkadzały swymi zabawami musiały za karę same grać na instrumencie lub też wysłuchać koncertu pani pałacu.
Niejedna taka przygoda kończyła się reprymendą od niezadowolonej z postępowaniem młodych starszej pani. Państwo Böhmowie nie odmówili sobie m.in. przyjemności degustacji win i ciast jakie były serwowane na stoiskach dziedzińca pałacowego w Jedlince, gdzie odbywał się Festiwal Ciasta I Wina. Byli zaciekawieni promocją książki „U źródeł Charlotty”. Autora, Stanisława Michalika. Günter Böhm znał już wcześniej i publikacja książki o mieście była sporą niespodzianką. Tradycyjnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pałacem razem przyjaciółmi oraz zespołem muzycznym i pałacowymi przewodnikami ubranymi w ten festiwalowy dzień w historyczne stroje. Gość ten nigdy nie przyjeżdża z pustymi rękoma. Przy pomocy Wolfganga Friedricha, Gerdy Nürnberger oraz Ernsta Köpke udało się dokładnie opracować tekst „Kroniki Dominium Jedlinka” („Chronik d. Dominium Tannhausen”). Dokument ten powstały w czasach Gustawa Böhma zawiera wiele istotnych informacji o przeszłości pałacu, jego właścicieli oraz o Jedlinie - Zdroju. Cały tekst został na nowo przepisany, a przede wszystkim uzupełniony o bardzo obszerne przypisy. Ta dodana część wielkością oraz ilością informacji dorównuje, a może nawet przerasta część zasadniczą historycznej „Chroniki…”. Opracowanie zostało uroczyście przekazana do pałacowej biblioteki z zastrzeżeniem, że ma służyć wszystkim naukowcom i badaczom, którzy będą chcieli poznać przeszłość Jedlinki i Jedliny - Zdroju. (red)
źródło: 30minut
Właściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcejWójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcejBurmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcej