Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Ogrody Samków jest pierwszą spółdzielnią socjalną w regionie wałbrzyskim. Działalność rozpoczęła pod koniec 2006 roku i do dziś realizuje swoje statutowe cele. Członkami – założycielami Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Ogrody Smaków są mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego: Andrzej Ślipko, Danuta Kasprzak, Aleksandra Ziędalska, Zofia Żukiewicz, Jolanta Kaim, Anna Mileszko, Dorota Pacek i Krystyna Muszyńska. 29 grudnia 2006 roku podpisali umowy z Powiatowym Urzędem Pracy w Wałbrzychu, który udzielił im wsparcia (przeznaczonego na wkłady członkowskie do spół- dzielni) w wysokości 58254,84 zł (czyli 7281,81 zł na osobę). Do spółdzielni dołączyli później kolejni członkowie, między innymi obecny prezes Rafał Sys. - Pomysł powołania tej spółdzielni powstał podczas pracy w projekcie EQUAL w ramach Partnerstwa MUFLON. Razem z trenerami i doradcami projektu wypracowywaliśmy koncepcję przyszłej spółdzielni, najbardziej optymalnej dla naszej grupy osób -wspominają założyciele Ogrodów Smaków. - Początkowo były dwa pomysły na dwie odrębne spółdzielnie socjalne. Pierwsza spółdzielnia miała nazywać się "Zielonym do góry" i miała zajmować się usługami związanymi z pielęgnacją terenów zielonych (w ramach projektu członkowie tej grupy zostali wysłania na specjalistyczne szkolenie z zakresu opieki nad terenami zielonymi i projektowania ogrodów – dop. red.).
Druga spółdzielnia miała zajmować się gastronomią (grupa została wysłana na specjalistyczne szkolenie z zakresu gastronomii - dop. red.). Po połączeniu obu tych grup założycielskich powstała jedna duża grupa, która nazwała się "Ogrody smaków" Termin ogrody od grupy "Zielonym do góry", termin smaków od grupy gastronomicznej. Pomysłodawcą tej nazwy była Marta Sys koordynator projektu EQUAL – dodają spółdzielcy z Ogrodów Smaków. Spółdzielnia Ogrody Smaków zajmuje się przede wszystkim cateringiem zewnętrznym (między innymi dowóz do obiadów do klienta "na telefon"), organizowaniem różnego rodzaju imprez okolicznościowych od styp, chrzcin, urodzin, po bale i zabawy. Warto dodać, że Ogrody Smaków w pierwszym roku swojej działalności obsługiwały między innymi: wystawy w Galerii BWA Zamek Książ, Telewizję Polską S.A. oddział Wrocław, przygotowywały catering na 50 - lecie Zespołu Szkół Mechanicznych, Dzień Nauczyciela w popularnym "mechaniku", podsumowanie roku PZM w Ratuszu Wałbrzyskim. Poza tym spółdzielcy z Ogrodów Smaków współorganizowali różne bale i imprezy okolicznościowe, jak np. bal przebierańców organizowany na Poniatowie dla grupy "Gulaczówka". Wielkim sukcesem okazał się także udział w Dolnośląskim Festiwalu Zupy w Jedlinie Zdroju, w którym Ogrody Smaków zdobyły I miejsce.
Źródło: (RAD) / 30minut
W związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcejWójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcejBurmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej