8 maja 1945 roku, Góry Sowie. Adolf Hitler nie żyje od ponad tygodnia, kilka dni temu padł Berlin, a Festung Breslau poddał się Rosjanom 6 maja… Trwają gorączkowe prace przy ukrywaniu i niszczeniu dokumentów Projektu Riese. Sztab budowy Schloss Tanhausenn. Na dziedzińcu płoną stosy dokumentów, oficerowie piją koniak z posępnymi minami. Nerwowo palą papierosy. Niespodziewanie wchodzą patrole Rosyjskie… W takich okolicznościach doszło do bitwy, który rozegrała się w maju 1945 roku w Górach Sowich. Niemieccy Żołnierze Wermachtu w pośpiechu niszczyli dokumenty, związane z budową tajemniczego kompleksy Riese, czyli Olbrzym. Rosjanie zbliżali się już do Pałacu Tanhausenn, dzisiaj znanego jako Jedlinka.
- Już 28 kwietnia o godzinie 10.00 rozpoczyna się największy w Polsce teatr historii. Jest to próba rekonstrukcji wydarzeń, które miały miejsce 8 maja 1945 roku. Wtedy do wojska rosyjskie zbliżyły się do Pałacu w Jedlince. Rozegrała się tam bitwa pomiędzy Sowietami, a żołnierzami Wermachtu i SS – opowiada Łukasz Kazek, historyk i organizator widowiska. Na gości Pałacu w Jedlince czekają ekscytujące rekonstrukcje z wybuchami, wystrzałami z karabinów oraz użyciem ciężkiego sprzętu włącznie. Widowisko nosi tytuł „Ostatnia tajemnica Riese – Koniec wojny nie jest początkiem pokoju”. Teatr historii przeniesie zebranych przy pałacu, do 45 roku XX wieku. Rekonstrukcja nie będzie miała miejsca jedynie na lądzie. Również niebo nad Jedliną – Zdrojem zostanie zawładnięte przez samoloty myśliwskie Luftwaffe. - Przegrywające oddziały niemieckie wzywają na pomoc wsparcie lotnicze. Są to dwa Messershmitt’y BF 109. Pomagają one na krótki czas zatrzymać Rosjan, gdyż jedynie do 9 maja rano. My będziemy mieli latające repliki tych samolotów, które ściągamy ze Słowacji. – mówi Łukasz Kazek. Ostatnia Tajemnica Riese, czyli jedno z największych tego typy widowisk w Polsce, już 28 kwietnia przy pałacu w Jedlince. Rekonstrukcja rozpocznie się około godziny 10. Dla gości przewidziany jest również piknik oraz występy zespołów muzycznych. Wstęp na widowisko jest bezpłatny. Red.
źródło: 30minut
Gmina Jedlina-Zdrój informuje o rozpoczęciu realizacji projektu „Podniesienie poziomu bezpieczeństwa drogowego na terenie Gminy Jedlina-Zdrój – modernizacja przejść dla pieszych”, który jest dofinansowany ze środków Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2024. W ramach tego zadania zmodernizowanych zostanie aż 9 przejść dla pieszych na terenie naszej gminy. Inwestycja obejmie zarówno roboty drogowe, jak i instalację nowoczesnych elementów bezpieczeństwa.
czytaj więcejJak w niesamowity sposób spędzić czas? Wziąć udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko. Zostaniecie wrzuceni w wir wydarzeń 1807 roku.
czytaj więcejBieżącą sytuacja Jedliny-Zdrój po powodzi została przedstwiona Pawłowi Gancarzowi, Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego. Burmistrzynie miasta skoncetrowały się na najważniejszych problemach – zniszczeniach na ul. Długiej oraz braku mostu i kładki. Poruszyły też kwestie finansowania poniesionych strat oraz omówiły plan działania na najbliższe dni i tygodnie.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej