- Jeżeli dobrze gotujesz i masz ochotę na publiczne zaprezentowanie swoich umiejętności kulinarnych, zapraszamy w niedzielę, 23 sierpnia, do Jedliny-Zdroju na VII Dolnośląski Festiwal Zupy.
Skansen tradycji i folkloru śląskiego pogranicza. Taki podtytuł dołożono do tradycyjnego Dolnośląskiego Festiwalu Zupy w Jedlinie Zdroju. Jak zwał, tak zwał, ale jedlińskie zupy zyskały już taką sławę, że na spróbowanie pożywnych przysmaków rokrocznie przybywają tłumy z całego regionu i spoza jego granic. A profesjonalne jury ma coraz większy problem z wybraniem tej najlepszej, bo specjalistów przybywa, a rywalizacja coraz bardziej zacięta.
- W ubiegłym roku było dużo zup jarzynowych i gulaszowych. Coraz częściej pojawiają się egzotyczne smaki i zapachy. Większość wspaniale doprawiona i dopieszczona. Ale trochę nam brakowało krupniku, pomidorowej czy rosołu, czyli takich tradycyjnych zup, gotowanych przez większość Polaków – mówi przewodniczący zeszłorocznego jury Tadeusz Hupa, szef kuchni w hotelu „Wrocław”.
Ubiegłorocznym hitem okazała się zupa niezbyt często występująca w domowych jadłospisach, czyli dyniowa.
- Była znakomita. Pachniała imbirem i curry, dodano prażone pestki z dyni. Byliśmy pod wrażeniem – mówi juror.
Nagrody za ten przysmak, czyli Złota Waza, wycieczka do Francji i szybkowar od tygodnika „Nowa Gospodyni”, powędrowały poza powiat wałbrzyski, do Wojcieszyna. Pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej zostało w Jedlinie – Złota Waza przypadła Grażynie Dobrowolskiej, która ugotowała pyszną zupę serową. Na drugim miejscu uplasowały się – w kategorii restauracje – Harcówka z Wałbrzycha za zupę borowikową, a indywidualnie wójt gminy Walim Adam Hausman i jego walimska zupa gminna „Que sera sera”, choć wójt zdecydowanie stwierdził, że jest to praca zbiorowa. Uznanie jurorów i trzecie miejsce zdobyły restauracja chińska z Wałbrzycha za zupę z owoców morza oraz Ryszard Klimas za zupę grzybową. Tradycyjnie poza konkursem burmistrz Jedliny Leszek Orpel raczył gości pysznym krupnikiem, a goście z miast partnerskich z Francji i Czech przywieźli zupę cebulową i czosnkową zalewajkę.
Tak było w ubiegłym roku. A jak będzie podczas VII Dolnośląskiego Festiwalu Zupy? Atrakcji, wspaniałych smaków i zapachów, cennych nagród i świetnej zabawy na pewno nie zabraknie!
szela
VII DOLNOŚLASKI FESTIWAL ZUPY
Skansen tradycji i folkloru śląskiego pogranicza
23 sierpnia 2009r. godz.15.00
Park Północny w Jedlinie - Zdroju
Program szczegółowy
15.00 – Otwarcie, wprowadzenie Zespół Muzyczny „ZBĄSZYNIACY”,
Prezentacje Kulinarne Festiwalu Zupy
16.00 – 16.45 – Zespół Muzyczny „ZBĄSZYNIACY”
16.45 – 17.30 – „Twoje Kulinarne Abecadło” – widowisko teatralne dla dzieci
17.30 – 18.00 – Zespół Muzyczny „ZBĄSZYNIACY”
18.00 – 18.15 – ogłoszenie wyników Konkursów Festiwalowych
18.15 – 19.00 – Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „JEDLINIOK”
19.00 – 19.30 – Zespół Muzyczny „ZBĄSZYNIACY”
19.30 – 20.30 - Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „JEDLINIOK”
20.30 – 22.00 – Gwiazda wieczoru - ABBA FAMILY
22.00 – Pokazy ogni sztucznych
Regulamin Konkursu VII Dolnośląskiego Festiwalu Zupy:
Uczestnicy indywidualni, (rodziny) przygotują minimum 6 l zupy.
Restauratorzy oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych przygotują minimum 10 l zupy – z uwagi na zainteresowanie Festiwalem organizatorzy zachęcają do przygotowania większej ilości zupy!
Wszyscy uczestnicy Festiwalowego konkursu, 1 litr zupy w oddzielnym naczyniu wraz z przepisem na zupę dostarczają do recepcji Festiwalu – Festiwalowe Biuro Organizacyjne, w godz. 15.00 – 17.00 dokonując w ten sposób formalnego zgłoszenia.
Pozostałą ilość zupy uczestnicy konkursu serwują publiczności festiwalowej w plastikowych kubkach.
Uczestnicy obowiązkowo muszą posiadać swoje naczynia (garnek lub termos, chochlę, plastikowe kubki i łyżeczki).
Organizator dla wszystkich uczestników konkursu zapewnia stanowisko konkursowe – 1/2 namiotu o wymiarach 3 na 1,5 metra wyposażone w stół i ławkę.
Werdykt ogłosi Przewodniczący Jury w dniu Festiwalu o godz. 18.00
W konkursie zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe Wazy w dwóch kategoriach:
• uczestników indywidualnych
• restauratorów i gospodarstw agroturystycznych
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu gospodarstwa domowego.
Nagrodą główną w kat. restauratorzy oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych są wczasy dla 1 osoby w Port Grimount / Francja / ufundowana przez Biuro Turystyczno – Usługowe „ Juventur Wałbrzych” Sp. z o.o.
Termin zgłoszenia do udziału w konkursie upływa 21 sierpnia o godz.15.30
* w Centrum Kultury w Jedlinie – Zdroju, ul. Piastowska 13, tel. 074 8455 249, e-mail: ckjedlina@wp.pl
* w Urzędzie Miasta w Jedlinie - Zdroju, ul. Poznańska 2 tel. 074 8455215, 074 8455 216, e-mail: rada@um.jedlina.pl.
Źródło: regionalnatv.pl
Właściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcejWójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcejBurmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcej