22 listopada 2008 r. odbył się jubileusz pięciolecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Jedliny Zdroju. Na uroczystość przybyli zaproszeni przedstawiciele innych stowarzyszeń działających mieście. Nowym członkom Stowarzyszenia wręczono legitymacje, a wszystkim srebrne oznaki przedstawiające gałązkę jodły. Znaczek ten jest symbolem przynależności do Stowarzyszenia.
W trakcie uroczystości zaprezentowano projekt nowego herbu i flagi Jedliny-Zdroju.
Prace nad herbem trwały cały rok. Obecny herb miasta jest niezgodny regułami sztuki heraldycznej.
Przygotowany projekt nawiązuje do historycznego wizerunku opublikowanego w herbarzu Ottona Huppa zamieszczonego na miejscowych pieczęciach i dokumentach już w 1748 roku. Mówi o miejscowej tradycji historycznej uznając fakt odkrycia źródeł wód mineralnych za najważniejsze wydarzenie w dziejach miejscowości. Symbolem tego wydarzenia jest czerwony pawilon zdrojowy z bijącym pośrodku źródłem, postawiony na zielonym gruncie, w srebrnym polu. Udział ówczesnych właścicieli okolicznych dóbr w rozwoju osady symbolizuje tarcza herbowa z godłami rodów: von Seherr-Thoss i von Puckler. Natomiast symbolem przynależności miasta do historycznego Śląska jest orzeł śląski z charakterystyczną srebrną przepaską na piersi, złotym dziobem i szponami. Orzeł ten umieszczony jest także w herbie województwa dolnośląskiego.
Miejska flaga zawiera podstawowe barwy herbowe: zielony, czerwony i biały.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jedliny Zdroju zbierali wśród mieszkańców miasta podpisy pod wnioskiem do Rady Miasta o przygotowanie uchwały w sprawie nowych insygniów samorządowych. Każdy z podpisujących otrzymał ulotkę z projektem i opisem herbu i flagi. Zebrano 200 podpisów (wymagane 150). Stowarzyszenie Miłośników Jedliny Zdroju złożyło w biurze Rady stosowny wniosek. Po uzyskaniu pozytywnej opinii MSWiA Rada Miasta będzie mogła podjąć stosowną uchwałę.
Źródło: um.jedlina.pl
W związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcejWójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcejBurmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej